You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag
Son güncellenme :27.06.2013 0:50

Anasayfa > Mülakat > MHP Keçiören Belediye Başkan Aday Adayı Sayın Bayram Karakaş İle Yaptılan Mülakat

27.06.2013 Per, 0:50

DSC_00331968 Ankara Kızılcahamam doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Keçiören’de tamamladım. Halen de Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü’nde eğitimime devam etmekteyim. 28 yıldır esnaflık yapıyorum. 45 yıldır Keçiören’in Uyanış Mahallesi’nde İkamet etmekteyim. Ticari ve siyasi hayatımı hep Keçiören ile özdeşleştirdim.

1993-1994-1995 yıllarında Keçiören semt temsilciliğine, 1996′da da Ankara Berberler Odası’nın Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildim. Aynı zamanda AHİ EVRAN Ç.E.M’ de Usta öğretici olarak erkek berberliği meslek dalında öğretmenlik yaptım. 1998 yılında ise Ankara Berberler Odasında Başkan Vekili olarak görev aldım. Ankara Berberler Odasının 2005 yılında yapılan seçimlerinde Oda Başkanlığı’na, yine aynı yılda Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Genel Başkanlığına seçildim. Hali hazırda bu kurumlarda genel başkanlığım devam etmektedir.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonunda Merkezi İşyeri Denetleme ve Danışmanlık Grubu (MİDDG) üyeliği yaptım. Aynı dönemde kurulan Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun da kurucularındanım.

Millisorumluluk.org :  Sayın Karakaş siyasi geçmişiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bayram Karakaş :  ilk siyaset okulumuz çocukluktan bu yana hayatımıza nizam veren Ülkü Ocakları oldu. Orada, edebi, ahlakı, hayatı öğrenirken, Türk Milletinin tarihine, hâkimiyet kurduğu coğrafyaya, ilişkide olduğu dış dünyaya, Türk Milliyetçiliğine, Türk siyasi tarihine dair eğitim ve fikir dünyamız şekillendi. Türk Milliyetçiliği davasının kutsaliyetini ve bu kutsal davaya hizmet etmenin bir vazife olduğunu öğrendik. Bu aidiyetle yola çıkarak Keçiören ilçe teşkilatında yönetim kurulu üyeliği, Ankara İl Başkanlığında yönetim kurulu üyeliği, Milliyetçi Hareket Partisi genel kurulunda üst kurul delegeliği görevlerinde bulundum. Halen partimin üyesi ve neferi olarak siyasi hayatımı devam ettiriyorum.

Millisorumluluk.org : Sayın Karakaş Keçiören Belediyesi Başkan Aday Adaylığına karar vermenizdeki sebep nedir?

Bayram Karakaş : her şeyden önce hizmet olgusunun kutsaliyetinin farkında olan bir insanım. İnsana hizmet her şeyden önce insanlık görevidir. Hayatın her aşamasına bu bilinci tezahür ettirip öyle yaşamak gerekir. Şu an başında bulunduğum sivil toplum kuruluşlarında da bulunma ve var olma sebebim budur. Bundan sonraki talip olacağım vazifelerde de gözeteceğim ilk kriter bu olacaktır.

Belediye Başkanlığı, halka hizmet etmeyi bu manada ibadet kabul edenler için büyük bir yetki ve sorumluluk. Bu anlamda gerek parti geçmişimiz ve stk tecrübemizin bize verdiği özgüvenle, gerekse çok geniş bir yelpazeden oluşan istişare heyetimizin aldığı ortak karar neticesinde bu kutlu göreve talip olmuş bulunmaktayım.

Millisorumluluk.org : Sayın Karakaş sivil toplum örgütlerinin sizin yanınızda olmalarının sebebi ve size katacakları neler olacaktır?

Bayram Karakaş: Aday adaylığına karar verdiğimiz süreçte milliyetçi ülkücü hareket adına siyasi fikrimizi ortaya koymadan önce Keçiören’de ikamet eden 14 tane sivil toplum örgütünün kanaat önderleri ile bir araya geldik. Bu 14 kanaat önderinin arasında değişik siyasi fikirlerde, değişik dünya görüşlerinde ve değişik kişilik ve kimlikle beraber etnik yapıda olan insanlar vardı. Dedim ki “Değerli dostlar, Milliyetçi Hareket Partisi adına Keçiören’de aday adayı olmak istiyorum.” Verdikleri cevap “Sayın Karakaş, biz bu teşkilata girdiğiniz günden bu yana seni tanıyoruz. 21 yıllık esnaf ve sanatkar camiasında düz çizgin, kırılgan olmayışın, MHP’de siyaset yapman, şahsiyet ve kişiliğin ayrıca duruşun itibariyle hep bizim gözümüzle senin profilin lider vasfıyla anıldığı için senin almış olduğun kararla Milliyetçi Hareket Partisi adına değil de hangi siyasi konjonktürde olursa olsun biz seni destekleyeceğiz” oldu.

MilliSorumluluk.org : 1994 seçimlerinden bu yana MHP Keçiören’de istediği başarıyı elde edemedi. Bunun sebebi sizce nedir?

Bayram Karakaş : 1994 seçimi bizim için başarının örneğiydi. 94 seçimlerindeki birlik ruhu, fedakarlık anlayışı, herkesin kendi adaymışçasına taşın altına elini koyarak çalışması, atılan cesur adımlar, Milliyetçi hareketin güçlü bir kadro hareketi olarak sokağa yansıması, vatandaşı bu olguya inandırması… birçok faktör bir araya gelerek bu başarıya imza atıldı. Bu değişkenlerden bir tanesi bile eksik kaldığında başarıdan o derece uzaklaşılır. Bence sonraki yaşanan seçimlerde talihsizliklerin sebebi de buydu. Biz her seçimde kaliteli ve güçlü adaylarla seçime girdik. Ama yukarda saydığım bu değişkenlerden bazıları eksik kaldığı için istenilen başarıya ulaşılamadı diye düşünüyorum.

Bizim en büyük iddiamız ve en büyük başarımız bu bütünlüğü sağlamak olacak. Bu harekete gönül vermiş her ülküdaşımızda muhakkak vefa duygusu vardır. Sadakat vardır. Feraset vardır. Cesaret vardır. Bütün mesele bu güzel hasletleri bir potada eritebilmektir. Ortak bir hedefe, mutlu bir geleceğe yürüyebileceğimize insanlarımızı inandırabilmektir.

MilliSorumluluk.org : Aday gösterildiğiniz takdirde Keçiören için düşündüğünüz projelerden bahseder misiniz?

Bayram Karakaş : Biz bir kadro hareketiyiz. Sürekli istişare ettiğimiz, birlikte plan ve projeler ürettiğimiz, her adımı atarken birbirimizi eleştirerek doğruya ulaştığımız güçlü bir kadromuz var. İçerisinde stk başkanları, öğretim üyeleri, esnaf, sanayici, öğrenci, kadın ve gençlerin bulunduğu güçlü bir kadro. Biz ödevimize çalışıyoruz. Gerek yapısal gerekse sosyal projelerimizin altyapılarını hazırlıyoruz.  Zaten bu çalışmalarımız belirli bir olgunluğa eriştiği için bu yola talip olduk. Tüm hayallerimizi projelendirdik. Şimdi  bu projelerimizi uygulama zamanımız geldiği için aday oluyoruz. Keçiören’in 843.000 seçmen nüfusundan hariç Keçiören’de 129 tane eğitim kurumu var.

Değerli arkadaşlar 129 eğitim kurumu ile beraber Keçiören’de 423 tane çocuk oyun parkı var. Ona binaen 37 tane kapalı Pazar alanı var. Allah(c.c) bize Keçiören belediye başkanlığını nasip ederse, sil baştan Keçiören’i dizayn edeceğiz. Bize adaylık görevi tevdi edildiği an, sokağa indiğimiz gün itibariyle tüm kamuoyuyla bunları paylaşacağız.

MilliSorumluluk.org : Büyükşehir Yasası ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Bayram Karakaş : Büyükşehir Yasası, Türkiye Cumhuriyetinin üniter devlet yapısında bugün belki şirin gibi gösterilmeye çalışılan ama uzun vadede bu ülke için çok ciddi sıkıntılar doğuracak bir yasadır. 2023 lider ülke lider Türkiye bizim iktidarımız MHP adına 2014 mahalli idarelerden sonraki 2015 genel seçimlerinde MHP’nin tek başına iktidarında yapılan yanlıştan dönülerek dayatmacı kanunları ile değil Türkiye’nin öz kendi kanunları ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının tekrar analiz edilerek, düzeltilerek yapılanması ile yönetilmesi gerektiğine inanıyorum. Sancılı doğmuş bir yasadır.

MilliSorumluluk.org : Mevcut belediye başkanı ve belediyeciliği hakkında neler söylemek istersiniz?

Bayram Karakaş : Bugüne kadar Keçiören’e kim hizmet ettiyse onlardan Allah razı olsun. Hiç kimseyi geçmişi ile eleştirmeyeceğim. Ben Bayram Karakaş olarak ekibimle, argümanlarımla ve donanımımla birlikte mevcut arkadaşlardan, geçmişten bugüne kadar kim hizmet ettiyse onlardan daha iyi hizmet edeceğim inancı ile adayım. Keçiören için yapılan hizmetlere teşekkür ediyorum.

MilliSorumluluk.org : MHP’nin gerçekleştirdiği Milli Değerleri Koru ve Yaşat mitingleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bayram Karakaş : MHP’nin Türkiye coğrafyasındaki misak-i milli sınırlarını çizildiği günden bugüne kadar vatan, millet, bayrak ve ezan düsturu ve ilkesi doğrultusunda, ülkenin bir karış toprağını, bu ülkenin tek bir parçasını başkalarına vermemek adına ve bu ülkenin milli ve manevi değerlerini yaşatmak adına başlatılan ve Türkiye’deki 9 büyük mitingleri hayata geçiren mitinglerden dolayı Sayın Genel Başkanımıza minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Biz bu ülkenin gerçek sahipleriyiz. Çanakkale ruhunu yeşerten bir ecdadın torunuyuz. Biz dirilişin sesi olan Türk milliyetçileri olarak “Ey Türk! Titre ve kendine dön” ilkesi ile yapılan mitingleri ve genel merkezimizin politikalarını sonuna kadar destekliyoruz. Zaman oldukça da bu çalışmalara fiilen katılıyoruz.

MilliSorumluluk.org : MHP mitingleri her zaman kalabalık olmuş ancak sandığa istenen ölçülerde yansımamıştır. Bu dönemde de mitingler dolu dolu geçiyor. Sizce bu dönemde alanların kalabalığı sandığa yansıyacak mı?

DSC_0066

Bayram Karakaş : Ben liderime sonuna kadar inanıyor ve güveniyorum. Az önceki sözümün anekdotları arasında da anımsatırsak lider ülke lider Türkiye, sen doğmana bak güzel güneş yarınlar seni bekliyor, biz bu ülkeyi karşılıksız sevdik sloganları ile 2023 lider ülke lider Türkiye’yi yıllar önce söyleyen Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin çizmiş olduğu ilkede çizmiş olduğu ülküde 2015’te yapılacak, eğer zamanında yapılırsa, genel seçimlerde ama ondan önce yapılacak 2014 mahalli idareler seçiminde bu değişik illerde ve değişik beldelerde yapılacak olan bu büyük kurultayların ve mitinglerin sandığa sirayet edeceğini inanıyorum. Çünkü ülkücüler kopmanın ve kırılmanın zamanının olmadığını ve birleşmenin ve birlikteliğin ve beraber olma zamanı olduğunu genel başkanımızın herkesi partiye davet ettiği gün itibariyle bu algıyı aldırlar. Tüm ülkücüler nefislerini bir araya bırakıp akılları ile beraber bağlı oldukları, yetiştikleri ve var oldukları rahle-i tedrisattan geçtikleri hareketin çatısı altında toplandılar. MHP’ni ilk önce mahalli idareler seçimlerinde iktidara taşıyacaklar ve akabinde tek başına iktidar sloganı ile 2015 yapılacak genel seçimlerde tek başına bu ülkeyi seven, bu ülkenin gerçek

sahibi olan MHP iktidarı açısından bu yapılan mitinglerin çok faydalı ve yaralı olduğuna inanıyor ve sandığa yansıyacağına güveniyorum.

MilliSorumluluk.org : Keçiören için Milli Sorumluluk Projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Bayram Karakaş : Bizim milli sorumluluk projemiz illaki olacaktır. Bizim en büyük teminatımız gelecek neslimizdir. Milli sorumluluk projeleri adı altında Keçiören’de, Allah bize Keçiören Belediye Başkanlığını nasip ederse, gerek yaşayış şeklimizle gerek hayata geçireceğimiz projelerimizle milli ve manevi değerleri yaşatma adı altında 2023 lider ülke Türkiye diye adlandırdığımız ve Genel Başkanımızın büyük projesi olan büyük iktidar yürüyüşünde Keçiören’i bu büyük yürüyüş kervanına hazırlayacağız.

MilliSorumluluk.org : MilliSorumluluk.org okurlarına ne söylemek istersiniz? Son mesajlarınızı alabilir miyiz?

Bayram Karakaş : Millisorumluluk.org aracılığı ile okurlarınıza buradan seslenmek istiyorum. Ben bu jenerasyonda genç, ilkeli, şeffaf ve liyakatli bir Keçiören Belediye Başkanı olacağıma, Belediyeyi şereflice yöneteceğimi siz değerli okuyuculara duyuruyorum. Büyük projelere imza atacağız ve bu projeleri beraber yapacağız. Bu projelerimizin tamamı gençlerle olacaktır. Gençlerle olmayan bir sevda, gençlerle yapılmayan bir çalışma, gençlerle yürünmeyen bir yol bitmez. Türkiye’de 82 adet ihtisas kuruluşu olan Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği 12 mesleki federasyon içerinde en genç oda başkanıydım, en genç federasyon genel başkanıydım. İlklere imza attım. Buradan diyorum ki, Milliyetçi Hareket Partisinde en genç belediye başkan adayı olarak, 64 ilden büyük olan bir ilçenin şehr’ül eminliğine talibim. Onu da gençlerle yapacağım, gençlerle başaracağım ve Keçiören’i gençlerle inşa edeceğim. Buradan MilliSorumluluk.org sitesinin okuyucularına Hacı Bektaş-ı Veli’nin sözleri ile çağrıda bulunuyorum. “Gelin canlar bir olalım, gelin

 

canlar iri olalım, gelin canlar diri olalım.” “Birlikte rahmet, ayrılıkta azap var” Hadis-i Şerif ile sözlerimi bağlamak istiyorum.

MilliSorumluluk.org : MilliSorumluluk.org olarak çıktığınız bu yolda başarılar diler, bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bayram Karakaş : Ben teşekkür ederim.

1013528_10200826251031503_1346923752_n

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.